میز اپتیکی

معمولا بر روی میزهای اپتیکی آرایه ای منظم از سوراخ های دارای قلاویز دیده می شود. این سوراخ ها جهت بستن المان های اپتومکانیکی و دستگاه های آزمایشگاهی بر روی میز اپتیکی ایجاد می شود. در هنگام خرید میز اپتیکی باید به استاندارد این سوراخ ها توجه شود. معمولا سوراخ های روی میز اپتیکی با قلاویز M6 و با فاصله 25 میلی متر از سوراخ مجاور ایجاد می شود (در سیستم متریک). در سیستم imperial، این فاصله برابر با 1 اینچ است که در صورت عدم دقت در انتخاب میز، بسیار مشکل ساز خواهد شد.

میز اپتیکی یکی از اساسی ترین نیازهای آزمایشگاه های اپتیک، لیزر و فوتونیک است. میزهای اپتیکی جهت نگهداری از دستگاه ها، چیدمان ها و ابزارآلات مورد استفاده در آزمایشات اپتیکی و مهندسی طراحی می شوند. سطح میزهای اپتیکی به گونه ای ساخته و طراحی می شوند که در طی زمان کمترین انحراف را در همراستایی چیدمان های نوری ایجاد کنند. میزهای اپتیکی عموما بسیار سنگین هستند و معمولا دارای سیستم هایی جهت میراسازی ارتعاشات محیط و یا ایزوله کردن سطح میز از ارتعاشات اطراف هستند.

خرید میز اپتیکی | اینفورتکس
میز اپتیکی در تداخل سنجی | اینفورتکس

مثالی از کاربرد میز اپتیکی

در سیستم های اپتیکی، مخصوصا سیسم های شامل تداخل سنجی، همراستاسازی هر المان باید بسیار دقیق باشد (دقیق از مرتبه کسری از طول موج) و این دقت معمولا در حد چندصد نانومتر است. حتی کوچکترین ارتعاشات یا انحرافات در چیدمان اپتیکی می توانید موجب شکست کامل آزمایش شود. بنابراین برای چنین آزمایشاتی نیاز به یک میز اپتیکی است که دارای ساختاری کاملا صلب، یکپارچه و بدون انعطاف باشد و حتی با وارد آمدن بارهای سنگین به آن دارای انحراف یا خمیدگی نشود. سطح این میز اپتیکی باید کاملا تخت باشد تا همراستاسازی المان های اپتیکی با دقت بالایی انجام شود.

دنیایی از ارتعاشات

تصویر مقابل دامنه فرکانس ارتعاشات وارد از طرف محیط به یک چیدمان یا دستگاه آزمایشگاهی را نشان می دهد. همانطور که مشاهده می کنید، تردد ماشین ها در خیابان، دستگاه های تهویه هوا مانند کولر، قرارگیری در طبقات بالایی ساختمان، استفاده از دستگاه های موتوردار، راه رفتن، وزش باد، سروصدا و … می توانند موجب ایجاد ارتعاشات وسیع و تاثیرگذاری بر روی آزمایشات شوند. از این رو استفاده از یک میز اپتیکی استاندارد و دارای مشخصات کامل یک نیاز ضروری به نظر می رسد.

میز اپتیکی ضد ارتعاش | اینفورتکس

انواع میز اپتیکی

میز اپتیکی با پایه پنوماتیک

میزهای اپتیکی با پایه پنوماتیک در آزمایشات حساس به ارتعاشات مانند آزمایشات میکروسکوپی، تداخل سنجی و لیتوگرافی مورد استفاده قرار می گیرند. میزهای اپتیکی با پایه پنوماتیک از طریق مکانیزمی موسوم به فنر هوا، منجر به ایزوله شدن بنچ اپتیکی از محیط اطراف می شوند. همچنین در بنچ این میزها نیز مانند میزهای اپتیکی با پایه ثابت، ساختار لانه زنبوری به منظور میراسازی ارتعاشات تعبیه شده است.

میزهای اپتیکی با پایه پنوماتیک دارای دو نوع اکتیو (فعال) و پسیو (هستند). در نوع اکتیو، تغییر بار روی میز، موجب تغییر فشار هوای هر یک از پایه ها شده و این فشار توسط یک پمپ و با شارش هوا تصحیح می شود. در نوع پسیو، فشار هوای پایه ها قابل تغییر نیست و با تغییر فشار پایه، میز کمی از حالت تراز خارج می شود.

میز اپتیکی با پایه پنوماتیک | اینفورتکس

میز اپتیکی با پایه ثابت

میزهای اپتیکی با پایه ثابت یکی از متداول ترین انواع میزهای اپتیکی موجود در آزمایشگاه های سراسر دنیا هستند. قیمت مناسب، صلب بودن ساختار، راحتی استفاده و قابلیت استفاده در طیف وسیعی از آزمایشات از عواملی است که موجب محبوبیت این دسته از میزها شده است. میزهای اپتیکی با پایه ثابت از طریق ساختارهای لانه زنبوری تعبیه شده درون بنچ اپتیکی، اقدام به میراسازی ارتعاشات محیط می کنند.

در خرید میز اپتیکی با پایه ثابت باید در نظر داشت که این نوع از میزها، نسبت به میزهای اپتیکی دارای پایه پنوماتیک از قابلیت ایزولاسیون کمتری برخوردارند و به همین جهت، در آزمایشات حساس به ارتعاش مانند تداخل سنجی، بهتر است از میزهای با پایه پنوماتیک استفاده شود.

میز اپتیکی پایه ثابت | اینفورتکس