شرکت Hamamatsu

شرکت هاماماتسو (Hamamatsu) یک تولید کننده ی ژاپنی سنسورهای نوری (شامل فوتومولتی پلایر تیوب ها) ، منابع نوری الکتریکی و همچنین ابزارهای کاربردی برای علوم، تکنولوژی و پزشکی است. شرکت هاماماتسو در سال 1953 توسط Heihachiro Horiuchi که یکی از دانش آموزان Kenjiro Takayanagi (پدر تلوزیون ژاپن) بود تاسیس شد.
سنسورهای تصویری CCD ساخته شده در شرکت هاماماتسو در تلسکوپ Subaru و رصدخانه ملی ستاره‌شناسی ژاپن مورد استفاده قرار می گیرند. فوتومولتی پلایر تیوب های هاماماتسو به صورت خاص برای تاسیسات آشکارساز نوترینوی سوپر کامیوکانده در دانشگاه توکیو طراحی شدند که به دریافت جایزه نوبل سال 2015 توسط Takaaki Kajita منجر شد. با استفاده از آشکارسازهای ساخته شده توسط شرکت هاماماتسو، Kajita موفق شد ثابت کند نوترینوها در حقیقت دارای جرم هستند.
سنسورهای ساخته شده توسط شرکت هاماماتسو در تحقیقاتی که به کشف بوزون هیگز در سال 2013 منجر شد نیز مورد استفاده قرار گرفتند.

مشاهده وبسایت شرکت Hamamatsu

چرا شرکت Hamamatsu؟

شرکت هاماماتسو سالیانه حداقل 9 درصد از درآمد خود را به امر تحقیقات اختصاص می دهد. این باعث شده که شرکت Hamamatsu در زمینه هایی همچون سنسورهای تصویری، منابع نوری، قطعات و سیستم هایی با قابلیت استفاده در طول موج های x-ray تا فروسرخ به عنوان رهبر جهانی شتاخته شود.

یکی از مهم ترین تولیدات این شرکت، فوتومولتی پلایر تیوب های متنوع و دقیق است که بی شک در جهان به عنوان برترین محصولات در این حوزه شناخته می شوندو به دلیل کیفیت بالای ساخت، اغلب شرکت های اروپایی و آمریکایی از قطعات ساخته شده در شرکت هاماتسو در ساخت محصولات خود بهره می برند.

خرید از شرکت هاماماتسو | اینفورتکس
خرسید فوتودیود هاماماتسو | اینفورتکس

فوتودیود های شرکت هاماماتسو

فوتودیودهای شرکت هاماماتسو جهت استفاده در محدوده های طول موجی مختلف، از فروسرخ گرفته تا فرابنفش و نواحی پر انرژی طراحی می شوند. این فوتودیودها در پکیج های فلزی، سرامیکی و پلاستیکی قابل ارائه هستند. از انواع فوتودیودهای این شرکت می توان به فوتودیودهای سیلیکونی، آراده های فوتودیودی سیلیکونی، آرایه های فوتودیودی سیلیکونی با تقویت کننده، فوتودیودهای InGaAs، آرایه های فوتودیودی InGaAs، ماژول های فوتودیود، تقویت کننده های فوتوسنسور، ماژول های اپتیکی، دتکتورهای تعادلی و دتکتورهای اسپکتروسکوپی gamma-ray و soft x-ray اشاره کرد.

فوتومولتی پلایرهای شرکت هاماماتسو

PMT های شرکت هاماماتسو در کاربردهایی که به سرعت بالا، نویز پایین و بهره بالا نیاز است مورد استفاده قرار می گیرند. این شرکت طیف وسیعی از فوتومولتی پلایر تیوب ها را با مشخصات متفاوت در شکل، ساختار، پاسخ طیفی، ناحیه فعال و … ارائه می کند.

همچنین هاماماتسو این فوتومولتی پلایرها را با منبع ولتاژ و دیگر قطعات مورد نیاز به صورت پکیج نیز عرضه می کند. یکی دیگر از تولیدات جذاب این شرکت، میکرو PMT ها است که جزو کوچکترین و سبک ترین PMTهای ساخته شده در جهان هستند.

یونیت های آشکارسازی تک فوتون نیز جزو تولیدات این شرکت هستند که امکان آشکارسازی فوتون ها در آزمایشاتی با میزان نور کم را بدون استفاده از چیدمان ها وقت گیر به کاربر می دهند.

یکی از تولیدات جدید این شرکت نیز فوتودتکتورهای هیبریدی است که شامل یک قطعه نیمرسانا در داخل خلا یا تیوب الکترونی است تا چندبرابر سازی الکترون ها به صورت پر بازده و بدون نویز انجام شود.

خرید فوتومولتی پلایر هاماماتسو | اینفورتکس
سنسور شعله (flame sensor) هاماماتسو | اینفورتکس

سنسورهای شعله و UV شرکت هاماماتسو

سنسورهای شعله با نام تجاری UVTRONs ساخت شرکت هاماماتسو قادر هستند به سرعت تابش ضعیف UV شعله را از فاصله دور آشکار کنند و به همین دلیل در آشکارسازی شعله و هشدار آتش کاربرد دارند.

پاومترهای اپتیکی طراحی شده جهت اندازه گیری توان مطلق نور UV نیز از محصولات شرکت هاماماتسو در این زمینه هستند.